GRANIT LIPNICE s.r.o.:

NAŠE KVALITNÍ PÍSKOVCE CHCEME UPLATŇOVAT PŘEDEVŠÍM DOMA

Pozornost těch, kteří přijíždějí do Prahy po dálnici D1, často upoutá fasáda budovy Gamma centrum z božanovského pískovce. Stavba byla realizovaná v roce 2007 a časopis KÁMEN o ní psal. Zeptali jsme se teď ředitele firmy Granit Lipnice s.r.o. pana Dipl. Ing. Zdeňka Knedly, zda se firma může pochlubit něčím podobným z následujících let. A tady jsou jeho slova:

   Z dálnice je patrná jen menší část fasády, v plné kráse obklad z božanovského pískovce vynikne například při pohledu od severu. Pro nás byla tato akce určitým milníkem, který ukončil počáteční fázi rozvoje těžby na lomu Božanov a také technologickou modernizaci našeho provozu zpracování pískovců v Teplicích nad Metují. Roztěžení  ložiska nyní umožňuje selektivní těžbu božanovského pískovce; to znamená, že dokážeme zajistit surovinu bez výrazných barevných odchylek, což je právě případ fasády na budově Gamma centrum.  Můžeme teď dodat pískovec v barevnější variantě, naši zákazníci mohou mít materiál jemnozrný či hrubozrnější. A co je velmi důležité, jsme schopni zajistit dostatečné množství suroviny pro všechny zájemce, což v minulosti nebylo obvyklé.

   Ruku v ruce s rozvojem těžby probíhala i modernizace zpracovatelského závodu v Teplicích nad Metují.  Právě nová technologie zpracování pískovců nám umožnila úspěšně se zhostit tak náročného úkolu, jako byla dodávka obkladu budovy Gamma centrum.

   Vrátím se ale k vaší otázce. V následujících letech dodala naše společnost božanovský pískovec na další stavby, například 1600 m² na River Diamond v Praze-Karlíně, 2300 m² pro Centrum Trnitá v Brně, 1400 m² pro budovu Tipsportu v Berouně, 2400 m² na akci Lofty Praha-Bubeneč. Několik zajímavých staveb z božanovského pískovce jsme zrealizovali včetně osazovacích prací. Namátkou uvádím Golf hotel Morris v Mariánských Lázních, bytové domy v Praze-Kunraticích a v Černošicích – nebo fasádu rodinného domu v Kolovratech.

   Božanovský pískovec je pro své užitné vlastnosti a mechanicko-fyzikální parametry používán nejen pro vnější obklady budov, ale i pro dláždění ploch v exteriéru, což bývá většinou doména vyvřelých hornin, například žul. Pro božanovský pískovec je charakteristická jeho pevnost, odolnost proti mrazu a ostatním vlivům vnějšího prostředí a dobrá štípatelnost. Dokázali jsme proto dodat našim zákazníkům tisíce tun kostek a hranolů různých formátů, a také tisíce metrů čtverečních řezaných dlažeb. Z významnějších akcí mohu jmenovat 1600 m² dlažby v Povážské Bystrici, 1200 m² dlažeb a masivní prvky v Broumově, 700 tun kostek v Olbramovicích… Odběrateli nejsou jen tuzemští zákazníci.  Naše pískovce, božanovský i libnavský, úspěšně exportujeme do Německa, Rakouska a na Slovensko.

S božanovským pískovcem se můžeme setkávat stále častěji. V minulosti byl rovněž použit pro opravu Karlova mostu, ale pro současnou první etapu opravy se božanovský pískovec nevyužívá. Myslíte si, že božanovský pískovec ještě dostane šanci?

   Pro odbornou veřejnost a příznivce božanovského pískovce mám dobrou zprávu. Tento pískovec se na Karlově mostě v letošním roce objeví. V současné době spolupracujeme na realizaci podstavce pod sousoší sv. Kosmy a Damiána. Podstavec je zhotovován podle původní předlohy a o jeho rozměrech svědčí váha, která činí téměř 9 tun.

   Vaše otázka se ale týká použití božanovského pískovce při celkové opravě Karlova mostu. V 70. letech minulého století byly pro opravu Karlova mostu použity různé typy tehdy dostupných pískovců. Do dnešní doby zůstaly prakticky bez poškození jen osazené bloky z božanovského pískovce. Tento fakt však nebyl dostatečným argumentem při výběru pískovce. Je známé, že pro první etapu opravy Karlova mostu božanovský pískovec vybrán nebyl. Používá jiný typ pískovce, který je pro opravu Karlova mostu použitý prvně. Zda je tento pískovec vhodnější než pískovec z Božanova, ukáže asi jen čas.

   Společnost Granit Lipnice nemá s odbytem božanovského pískovce žádný problém.  Případné použití tohoto pískovce pro opravu Karlova mostu je víceméně srdeční záležitost.  Pokud vím, není stále otevřen nový lom, který by zajišťoval dodávky toho správného pískovce pro provádění oprav ve druhé etapě.  Pro případ, že se nepodaří zajistit pro druhou etapu vhodnější, historicky autentický pískovec z nové lokality, je naše firma připravena zajistit pro provedení opravy dostatečné množství kvalitního pískovce z Božanova. Stále platí, že jsme připraveni garantovat investorovi kvalitu, množství a cenu v dlouhodobém časovém horizontu.  Na závěr jen poznámku k vhodnosti či nevhodnosti božanovského pískovce pro opravu Karlova mostu. O výběru pískovce rozhodla skupina odborníků, která došla k závěru, že tento pískovec není pro opravu vhodný.  Znám ale názor části odborné veřejnosti, která je opačného mínění. Tento názor ke smůle božanovského pískovce vyslyšen nebyl a já nechci rozvádět proč.

Zmínil jste se o podstavci pro sousoší sv. Kosmy a Damiána z božanovského pískovce.  Je tento pískovec využíván i pro opravy jiných historických památek nebo objektů?

   Vlastnosti božanovského, ale také libnavského pískovce si oblíbili pamatkáři a odborníci nejen u nás, ale i v zahraničí. Pro naši firmu je významná a prestižní dlouhodobá spolupráce při opravě nejvýznamnějšího chrámu v Německu, Dómu v Kolíně nad Rýnem. Před osmi lety jsme dodávali jen vybrané surové bloky božanovského pískovce. Později jsme dokázali přesvědčit německého odběratele, že je pro něho vhodnější odebírat polotovary s větším podílem práce našich kameníků. Věřím, že v budoucnu se spolupráce rozšíří i na výrobu finálních prvků. Významně spolupracujeme také s jinou německou firmou Bennert GmbH, která se rovněž specializuje na opravy historických objektů. O práci našich kamenických specialistů projevili zájem i na Slovensku. Podle poškozených originálních kusů vyrábíme tři gotická okna o rozměrech 180×150 cm pro Spišskou kapitulu.

   I přes trvalý zahraniční zájem o naše pískovce je pro nás nejdůležitější nabízet a uplatňovat kvalitní české pískovce v Česku. V naší provozovně v Teplicích nad Metují, kde pískovce zpracováváme, můžete prakticky kdykoliv vidět hotové či rozpracované výrobky, solitéry, které si u nás objednávají zákazníci pohybující se v oblasti oprav památek nebo sochaři.  Kromě těchto jedinečných výrobků dodáváme pro rekonstrukce historických objektů dlažby, masivní schodiště, balustrády a další výrobky. Z akcí, na kterých jsme se podíleli, mohu jmenovat zámek v Hrotovicích, zámek v Lednici, kostel ve Svébohově, Broumov, Děčínský zámek, hrad Špilberk, Pražský hrad nebo zámek v Ploskovicích. V Praze se v současné době používá božanovský pískovec při opravách Chrámu sv. Víta a dalších objektů Pražského hradu, které provádí firma Bohumil Pánek – Kamenosochařství-Restaurátorství.

Váš firemní zpracovatelský provoz v Teplicích nad Metují se může pochlubit špičkovým technologickým vybavením, pořízeným v posledních letech, i tradičně vysokým podílem ruční výroby. Můžete se o těchto aspektech zmínit podrobněji?

   Začnu od samého začátku. Firma Granit Lipnice s.r.o  koupila provozovnu od tehdejšího Českomoravského průmyslu kamene Hradec Králové v roce 2001. Koupili jsme sto let starou výrobní halu v dezolátním stavu, zastaralou a prakticky nepoužitelnou technologii pro zpracování pískovce – 80 let starý katr, formátovací frézu a brousící poloautomat ze 70. let. Největší devizou byli zaměstnanci provozovny, kteří i s tímto vybavením dokázali vyrábět prodejné výrobky.

   Prakticky okamžitě jsme zahájili inovaci technologických zařízení, vědomi si toho, že se stávajícím stavem vybavení nemůžeme být konkurenceschopní. Během osmi let jsme vyměnili starou technologii a doplnili provoz potřebnými stroji. Dnes v Teplicích můžete vidět dvě přímočaré diamantové rámové pily, děličku, velkokotoučovou pilu, dvě formátovací frézy a automat pro povrchovou úpravu desek z kamene. Současně s pořízením technologie jsme výrobní halu rekonstruovali a další postavili. Investovali jsme i do zařízení, které s výrobou nepřímo souvisí. V Teplicích je nová čistička technologické vody, je vyřešená výroba stlačeného vzduchu a realizuje se odsávací zařízení pro kameníky. Ještě k loňskému nákupu nejmodernější automatické formátovací pily. Tato pila nejenže dokáže formátovat desky, ale také vyřezávat nejrůznější profily. Je doplněná přídavným soustruhem, na kterém je možné dělat rotační kusy až do délky 275 cm a průměru 60 cm. Pila částečně nahrazuje těžkou ruční práci našich kameníků. Pro výrobu velkých profilů je možné využívat dvouosou lanovou pilu, kterou jsme letos postavili v Lipnici nad Sázavou.

 Jak významný je podíl cenově dostupných polotovarů pro kameníky – ve srovnání třeba s bloky na jedné a hotovými výrobky na druhé straně?

   Božanovský pískovec byl vždy zajímavým artiklem i pro drobné kameníky a menší kamenické firmy. Situace v minulosti však byla taková, že polotovary byly prakticky nedostupné, bloky suroviny předražené a bylo jich málo. V současné době upřednostňujeme prodej polotovarů před prodejem surových bloků. Máme zájem prodávat pískovec s přidanou hodnotou práce a i pro naše odběratele je odběr polotovarů cenově výhodnější. Navíc dostanou surovinu podle vlastního výběru, bez možných vad, které se v blocích mohou vyskytovat. Nemusí pořizovat nákladnou technologii na řezání bloků, pro další zhodnocení polotovarů vystačí s jednodušší a levnější technologií. Podíl prodeje polotovarů roste a my jsme připraveni pokrýt případný další nárůst. Pro zákazníky je důležité, že i když díky nové technologii se nesrovnatelně zvýšila kvalita výrobků i polotovarů, tak jejich cena ve srovnání s cenou před osmi lety klesla.

Vaše kvalitní pískovce jsou devizou vaší společnosti. Bude dostatek suroviny těžené na firemních lomech v Božanově a na Libné?

   Pískovcový lom v Božanově v současné době kryje veškerou potřebu božanovského pískovce. Lom je rozfárán do tří etáží, těžební pracoviště obsazujeme podle potřebného množství a požadované kvality pískovce. Největší úkoly, a sice vybavení lomu potřebnou těžkou technikou a rozdělení 50 metrů vysoké těžební stěny, jsme už realizovali. Těžební pracoviště jsou bezpečnější a umožňují selektivní těžbu. V lomu jsme postavili linku na výrobu štípaných výrobků, o které je v posledních letech mezi zákazníky v tuzemsku i v zahraničí velký zájem. Na štípané výrobky používáme kámen, který se svou velikostí nevyplatí zpracovávat na řezané výrobky. Efektivní a prakticky bezodpadové využití vytěžené suroviny završuje drcení jinak nevyužitelné suroviny, která dříve končila na odvalu. Naši zákazníci si v lomu mohou koupit drť nebo písek. Opatřeními provedenými v postupu těžební stěny vytváříme postupně podmínky pro zcela zásadní změnu technologie těžby. Našim cílem je omezit provádění trhacích prací, které nikdy nejsou dostatečně šetrné ke kameni; chceme nasadit technologii, která umožní vyřezávání bloků přímo z těžební stěny.

   Náš druhý lom, ve kterém těžíme libnavský pískovec, je rovněž technologicky dostatečně vybaven. Je však třeba říci, že poptávka po libnavském pískovci je nesrovnatelně nižší, než pískovci božanovském. Libnavský pískovec považujeme za třešničku na dortu, kterou si dopřávají znalci a přátelé tohoto pískovce kvůli jeho unikátní barvě a jemnozrnnosti. Pro ně máme tento pískovec v dostatečném množství.

Pískovec ale není jediným přírodním kamenem, který vaše firma těží a zpracovává.  Granit Lipnice s.r.o patří mezi největší těžaře a zpracovatele českých žul. Můžete čtenářům připomenout vaše aktivity v této oblasti?

   Firma těží na Havlíčkobrodsku ve třech lomech žuly – lipnickou, dolnobřezineckou a pavlovskou. Vytěžená surovina je zpracovávána přímo na lomech a v provozu ušlechtilé kamenické výroby v Dolním Městě, kde jsou zpracovávány i jiné tuzemské a zahraniční materiály. Výrobu, odbyt a řízení společnosti zajišťuje v současné době 180 zaměstnanců.

   Těžba i zpracování žul prošly od založení firmy v roce 1998 do dnešních dnů rozsáhlou inovací a modernizací. V provozu ušlechtilé kamenické výroby byly vyměněny prakticky všechny stroje pro zpracování kamene. V provoze je možné vidět moderní technologii, která byla vybrána s ohledem na efektivní zpracování našich žul, které jak známo jsou těženy z poměrně četně tektonicky porušených ložisek a zdaleka nedosahují blokovitosti obvyklé v jiných lomech. Kapacita výroby, zajímavá nabídka vlastních materiálů a cenová dostupnost naší firmě umožňují prodávat řádově desetitísíce m² deskoviny nebo štípaných výrobků.

   Naši zaměstnanci si ale dokážou poradit nejen s výše uvedenou strojní výrobou, ale i zhotovovat výrobky z kamene, které navazují na kamenickou zdatnost našich otců a dědů. V loňském roce jsme například vyrobili téměř pět metrů dlouhý leštěný pylon ze žuly, který je vedle dalších masivních žulových prvků instalován na Pražském hradě a tvoří podstavec pro sochu lva – heraldický symbol naší státnosti od Vincence Makovského.

Děkuji za rozhovor.

                                                                                                     Připravil Jiří Blahota